Jak wspierać rozwój pamięci?

0
1389

Jak wspierać rozwój pamięci?

Czy istnieją pewne i sprawdzone sposoby wspierania rozwoju pamięci u dzieci? Istnieją. Wbrew temu, co może nam się wydawać, łatwo jest wspierać potencjał drzemiący w najmłodszych.

Im młodsze dziecko, tym lepiej sprawdzą się proste metody. Niemowlęta najlepiej rozwijają pamięć w trakcie wspólnej zabawy: głośnego czytania książeczek, wierszyków, rymowanek czy śpiewania piosenek. Jeśli chcecie, aby efekty były szybsze i długotrwałe, a pamięć dziecka bez zarzutów, dobrze jest zaangażować dziecko w zabawę polisensoryczną. W końcu im więcej zmysłów jest zaangażowanych, tym lepiej. Przykład? Nagrania, które wymagają od dzieci nie tylko wspólnego śpiewania, ale także naśladowania ruchów.

Co pomoże nieco starszym pociechom? Tutaj nie ma nic lepszego i bardziej efektywnego niż rozmowa. O czym? O przeczytanej lekturze czy obejrzanym filmie. O minionym dniu czy wizycie w przedszkolu. Każdy pretekst jest bowiem dobry do zachęcenia dziecka, by popracował nad pamięcią i z pamięcią.

Dzieci szkolne rozwijają pamięć m.in. poprzez budowanie sieci skojarzeń, czyli pokazywanie jak powiązać dopiero co nabywany materiał z tym, który jest już znany.

Na każdym etapie rozwoju nie do przecenienia jest uczenie przez zabawę. Jak to się dzieje? Emocje (zarówno te pozytywne, jak i negatywne) są kodowane w części mózgu nazywanej ciałem migdałowatym. Niewielu wie, że są one zapisywane o wiele szybciej niż te kodowane w hipokampie (pamięć epizodyczna) czy korze mózgowej (pamięć długotrwała). Nie jest też żadną tajemnicą, że człowiek szybciej, łatwiej i przyjemniej uczy się tego, co go ciekawi, zajmuje, intryguje. Interesująca forma przekazu połączona z zaangażowaniem dziecka w zabawę i proces uczenia to bardzo dobra droga do budowania trwałych śladów pamięciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here